Eyüpsultan Belediyesi 'sosyal belediyecilik' misyonuyla toplumun farklı kesimlerine hitap eden projelere imza atıyor. Bunlardan biri de ilçenin kendi markası olarak yapılandırılan Escoffie. Eyüpsultan'ın baş harflerini alan kahve markası özellikle gençlere yönelik bir hizmet.

Belediye Başkanı Deniz Köken, kamuoyu araştırma yöntemleri ve sahadan aldığı bilgilerle toplumun farklı kesimlerin değişen ihtiyaçlarını izleyen ve buna göre projeler geliştiren bir profil çiziyor. Bu yerel seçimlerde tekrar aday gösterilen Köken, göreve geldiğinden beri gençliğe özel bir önem veriyor. İlçede spor ve kültürü ön plana çıkan yatırım ve icraatları, uyuşturucuyu en çok şikâyet edilen konular arasından çıkmasındaki en büyük etkenlerden. Kahve kültürü, Osmanlı coğrafyasında gelişen ve batının bu topraklardan ithal ettiği bir kültür olmasına rağmen son yıllarda zincir markalar eliyle popüler hale getirildi. Bir ayrıcalık sembolü olarak kabul edilmeye başlandı. Güncel beğeniye uygun bilgisayar ve cep telefonları için özel dizayn edilmiş mekanlar çekici hale geldi.

Escoffie2

Bu toplumsal ihtiyacı fark eden Eyüpsultan Belediyesi de bu alanda ilçenin öz markasını oluşturdu. Konunun uzmanlarının rehberliğinde kahve çekirdeği türü seçimi yapıldı. Çekirdeklerin işleme ve kavurma işlemi Escoffie'ye özel olarak yapılıyor. Projenin sorumlusu ve Eyüpsultan Belediyesi Anonim Şirketi (ESBAŞ) Genel Müdürü Bahri Bodur, belediye olarak sosyal belediyeciliği öncelediklerini ifade ederek, ilçede zincir kahve markalarına alternatif oluşturmak için yola çıktıklarını söyledi. Eyüpsultan için özel bir marka olan Escoffie'yi oluşturduklarını dile getiren Bodur, böylece yeni marka oluştururken özellikle kahve tiryakisi olan toplum kesimleri için proje geliştirdiklerini belirtti. Gastronomi öğelerinin de kültürün ve gençliğin davranış tarzlarının şekillenmesinde etkili olduğunu dile getiren Bahri Bodur, Escoffie'nin kendi kültür ve coğrafyamıza ait çizgilerle modern bir hizmet verilebileceğinin göstergesi olduğunu vurguladı.

Gençliğin Düşünceleri Escoffie'nin Duvarlarında

Escoffie'nin sunumu için gençlerin, spor ve kültürel çalışmalar yaptığı Silahtarağa'daki Gençlik Merkezi ve ilçe merkezindeki Sanat Galerisi'nin bahçelerinde özel mekanlar oluşturuldu. Silahtarağa'daki Escoffie'ye girdiğinizde sizi kahve sunumu için dekore edilmiş bir mekân karşılıyor. Duvarların siyaha boyanmış kesimlerinde beyaz kalem ile yazılmış fiyat listesi göze çarpıyor. Zincir kahve markalarıyla kıyaslanmayacak kadar ucuz bir menü ile karşılaşıyorsunuz. Kahvenin yanı sıra çay ve pasta türleri de menüde yer alıyor.

Escoffie3

Gençler tarafından yazılan özgür duvar yazıları da mekâna ayrı bir ruh katıyor. Her gidişinizde değişen gençlik yazılarında oldukça yaratıcı ifadeler yer alıyor. 'Her şey yolunda MERKEZ' başlığını atan gencimiz herhalde ebeveynlerine bir mesaj gönderiyor. 25 Şubat 2023'te kahvelerini yudumlarken Can Erdoğdu ve Halime Yücel de anlamlı bir mısra nakşetmişler duvara: "Beraber gülelim derdinde gamze olamadım mı yanaklarına." Arzu ve Sümeyra ise adlarının arasına bir kalp ikonu çizerek; "Hayat müşterektir. Sevmek de var, Sevilmek de" diye yazmış.

Geleneksel Motifler

Gençliğin kendi tarzını yansıttığı mekanlarda sosyalleşmesi adına açılan mekân geleneksel izler de taşıyor. Özel bir teknik ile iki el arasında tutulan kâğıt kahve bardaklarında Haliç'in stilize edilmiş panoramik bir fotoğrafı yer alıyor.

Kadir Gecesi'nde vatandaşlar Eyüpsultan’a akın etti Kadir Gecesi'nde vatandaşlar Eyüpsultan’a akın etti

Escoffie4

Özel Eğitim Alan Baristalar Beğeni Topluyor

Escoffie'lerdeki barista olarak görev alan çalışanlar da gençler arasından seçilmiş. Üniversite öğrencileri yarı zamanlı mekânda hizmet ediyor. Özel olarak baristalık eğitimi alan çalışanlar kahve, krema hazırlama, sertliğin ayarlanmasında da oldukça mahir.

Müşteriler de mekândan, kahvenin tadından ve fiyatlardan oldukça memnun. Üniversite öğrencisi Buğra Kaya, kahve zincirlerinde yüksek bedeller ödediğini, Escoffie'de daha özenle hazırlanmış bir kahveye makul fiyatla ulaştığını söylüyor. Escoffie'yi çevresine tavsiye ettiğini belirten Kaya; "Burası bazen çalıştığımız bazen de sohbet ettiğimiz bir yer' dedi.

Silahtarağa Gençlik Merkezi'ne gelen öğrenciler de Escoffie'yi tercih ediyor. Mekan, velilerin de uğrak noktası olmuş. Çocuğunu kursa getiren Fadime Aydın, "Diğer velilerle çocuk- larımızı beklerken burada oturuyoruz. Bahçe veya koridorlar yerine sohbet ettiğimiz bir mekân" diye konuştu.

Editör: Gulıstan Karak