Giresun-Sivas arasındaki güzergahta bulunan 2 bin 200 rakımlı Eğribel Geçidi'nde ikinci tüpün açılması kış mevsiminde ulaşımı kolaylaştırdı. İç Anadolu'yu Karadeniz Bölgesi'ne bağlayan, Sivas-Giresun güzergahında Eğribel Geçidi'nde yapılan tünel, her biri 5 bin 900 metrelik çift tüpten oluşuyor. Tipi ve fırtına nedeniyle ulaşımın zaman zaman durduğu Eğribel Geçidi'nde, güvenli ve hızlı ulaşım imkanı sağlayan tünelle yol 6,5 kilometre kısaldı. 

Giresun'da gıda araştırma ve analiz merkezi kuruldu Giresun'da gıda araştırma ve analiz merkezi kuruldu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının 2021 sonunda tek tüpten çift yönlü ulaşıma açtığı tünelin, diğer tüpündeki asfalt dökümü, elektronik ve aydınlatma çalışmaları tamamlandı. Diğer tüpün de 1 Kasım 2023'te ulaşıma açıldığı Eğribel Tüneli; kar, tipi ve fırtına nedeniyle geçmişte yolda kalan bölge halkının bu kış mevsiminde ulaşımını kolaylaştırdı. 

WhatsApp Image 2024-01-16 at 14.52.53Alucra ilçesinde yaşayan Adem Kınık, tünel inşa edilmeden önce ulaşımın kendileri için bir ızdırap olduğunu söyledi.

Mahmut Gündüz ise Alucra ilçesinden Giresun merkeze gitmek için yola çıktıklarında akıllarına hep "Acaba Eğribel Geçidi açık mı?" sorusunun geldiğini vurgulayarak, "Tünel inşa edilmeden önce 'acaba tipi var mı, kar var mı, geçebilir miyiz, çığ gelir mi?'; bunları düşünürdük. dedi.

Editör: Haber Merkezi