İstanbul Öğrenci Meclisleri ilk toplantısı İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) Yerleşkesi'nde gerçekleşti. Toplantıya katılan Vali Davut Gül, "İstanbul'da öğrenci meclisleriyle okul temelli, ilçe ve il özelinde koordinasyon sağlayan bir yapıyla, gençlerin karar alma sürecine katılmasını sağlayacağız." dedi.

İstanbul Valiliğinden yapılan açıklamaya göre, valilik tarafından 2023-2024 eğitim öğretim yılının başında hayata geçirilen "Öğrenci Meclisi" projesi kapsamında her sınıftan bir kız, bir de erkek olmak üzere iki temsilci seçildi. Sınıf temsilcilerinin oylarıyla okul temsilcileri, okul temsilcilerinin oylarıyla da ilçe öğrenci meclisi temsilcileri belirlenirken, il öğrenci meclisi başkanı ise ilçe temsilcilerince seçildi.

il2

İlk toplantıda istişareler yapıldı

Toplantıya bazı rektör, rektör yardımcıları ve dekanların da katılım sağladı. Başta akran zorbalığı, yapay zeka, öğrenci meclislerinin işlevsel hale getirilmesi olmak üzere birçok konuda istişarelerde bulunuldu.

İstanbul Valisi Gül: "Okullarımız istediği her etkinliği yapabilir"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın her fırsatta gençlerin karar sürecinde olmasını tavsiye ettiğini hatırlatan İstanbul Valisi Gül, "İstanbul'da öğrenci meclisleriyle okul temelli, ilçe ve il özelinde koordinasyon sağlayan bir yapıyla, gençlerin karar alma sürecine katılmasını sağlayacağız." ifadesini kullandı.

Gül, sözlerine şu şekilde devam etti

"Okullarımız, okul özelinde her hafta toplanabilir ve istediği her etkinliği yapabilir. Öğretmenlerimiz burada öğrencilerimize rehberlik edecek. Okulu merkeze aldığımız için etkinliklerimiz de fazla olacak. Öğrenci Meclisleri ile öğrencilerimizin sosyal, sanatsal ve kültürel etkinliklere katılmalarını ve onun bayraktarlığını yapmalarını arzu ediyoruz. Akran zorbalığına karşı, doğa sevgisi olan, vicdanlı, merhametli ve hayır diyebilen gençlerimizin yetişmesini istiyoruz."

il3

Okullarda karne heyecanı! Giresun’da 68 bin 567 öğrenci karnesini aldı Okullarda karne heyecanı! Giresun’da 68 bin 567 öğrenci karnesini aldı

Valilik olarak okullarda "İstanbul Öğrenci Meclisleri", "Spor Şehri İstanbul", "Enstrümansız Okul Kalmasın" ve "Ben Okuyorum, İstanbul Okuyor" olmak üzere 4 temel proje yürüttüklerini aktaran Gül, bütün okulları güzel sanatlar, spor ve sosyal bilimler lisesi gibi bir donanıma kavuşturmayı amaçladıklarını; kitap okuyan, spor yapan, enstrüman çalan gençlerin öğrenci meclisinde konuşmasını istediklerini, bu meclislerde geleceğin liderlerinin yetişeceğine inandıklarını sözlerine ekledi.

İstanbul İl Öğrenci Meclis Başkanı Yiğit Hamza Yalçın'ın da, "Gençler sadece gelecek değildir, gençler şu andır ve şu anı yönetir." dedi.

Yalçın, tüm fikirleri paylaşacakları meclislerde, önemli sorunların çözümüne katkıda bulunacaklarına inandıklarını kaydetti.

Editör: Haber Merkezi