Ebu Hanife'nin yanına gelen bir adam ; Ya İmam , namazda aklıma hep sahip olduğum servet geliyor , develerimi hayal ediyorum , siz bizden daha fazla mala ve mülke sahip olduğunuz halde , ibadet zevkini , nasıl bulabiliyorsunuz diye sorar . Ben develerimi ahıra bağlarım , kalbime değil ..

Önce inanmakla başlar der atalarımız , inan ve harekete geç .. Çok yorgun olabilirsin ama bu senin pes etmen gerektiğini söylemez değil mi , hayallerini gerçekleştirmen gerek , bu gerekçe ile de yola çıkman gerek , en iyi psikolojiyi uygular ve uygulatırım , sağıma soluma çok güzel yoldaş olurum aslında olurdum bazı şeyleri gördükten sonra dur dedim geri dur , işte böyle böyle insanlığı bitirdiler , böyle böyle herşeyi menfaate çevirdiler , ne yazık ki ne acı ki .. Aslında insanlığımızı kaybetmeden yola devam etmemiz gerekir , bazı hesapları Allaha ve ahirete bırakarak , Kur'an'da öyle bir ayet var ki ; zalimin kalbine saplanan bir ok , mazlumun kalbine sürülen bir merhem gibidir , o ayet ; senin Rabbin hiçbir şeyi unutacak değildir (Meryem ,64)

Kulisler , kulisler ..Artık ete ve kemiğe bürününce yazma gereği hissettim , artık esen rüzgarın o hoş tınısını hissederek yolumu almayı uygun gördüm kendime , çok mu sessizim hayır , çok mu kötüyüm hayır , sadece çok zekiyim bu konuda hiç de alçak gönüllülük yapmayacağım , üzgünüm . Ben herkese kanat olup yardım ettikçe kimse kendindeki yetersizliği görmedi aksine kanatlarla yükseğe eriştikçe daha da yükselmeye çalıştılar , hırslarına yenildiler ve maalesef ki doğruyu göremediler , hırs kibir öyle bürümüştü ki gözlerini maalesef yenildiler , yenildiler , sonra bu insanlar hepsi birbirlerine düştüler ve yine yenildiler ben hep doğru oldum ve yine doğruyum , eee dedim ilahi adalet .. Ben Allah korkusu olmayan vicdanı olmayan hiç kimseyi artık hayatıma almıyorum yanıma yanaştırmıyorum . Kati süretle asla da egoist değilim , sadece ben demiştim demeyi seviyorum . Lütuf rüzgarları daima eser , yelkeni açacak olan insandır . Tökezlediğimizde durup kendimize bakalım , doğru yol ve doğru niyette miyiz , neden bunlar başıma geldi neden kötülük bende demeliyiz o zaman ilahi adalet devreye girer ve size geçmişinizi hatırlatır ve benim dediğime gelirsiniz , bu sebeple Allah korkusu olsun her kulda o kulun sırtı yere gelmez .

Bazı insanlar kendinde bulunan yetersizliği göremez , siz onlara fazla olduğunuzun farkında olursunuz da onlar olmaz , ancak dengi olan insanlarla takıldıklarından sizdeki seviyeyi göremeyecek erişemeyecek çok fazla insan vardır . Hepimiz yol üzerinde ilerliyoruz , yaşamımız son bulana kadar o yolda insan olarak istediği yere vardığında , yolda başına gelenleri unutacak insanoğlu farklı bir beklentide ve hırsta olmak o yolun bize bitiminde dahi engelleri düşündürür ve rahatlık vermez , bu sebeple artık kötü olmayı bırakmalı insan dengi olmalı kendi olmalı dengini de kendini de haddini de bilmelidir .

Yürekli insanları severim kocaman yüreğim var benim de alırım yanıma herkesi , sığdırırım da , yüreğinizin yetmediği masaya oturmayın , çünkü yüreğinizle bir işe girmediyseniz küçük oynarsınız ama çok büyük kaybedersiniz .Güzel yönde güzel yolda hareket edin , zihninizden geçirdiğiniz konuştuğunuz hiçbir şey boşluğa gitmeyecek , zahirde olan batın alemde vücut bulur ,sufilere göre söz dua yerine geçer , ve her söz vücut bulur , bu yüzden tasavvuf ehli , hiçbir olumsuz sözü ağızlarına almaz , en azından tüm evren bunu senin için kabul ederek güzellikler yoluna serilsin .Her şeyi senin için yarattım diyen Rabbin de senin kötülüğünü istemez ve o da her güzelliği önüne serer . Siz siz olun kalben yakın insanları kendinizden uzak tutmayın , sevgidir hırslarınıza yenik düşürür , sevgidir sizi yüceltir , sizi seven insan her daim savaşır ve sizi kazanmaya çalışır , yol yürüdüklerinizi de satmayın daha da iyisini isteyin ve düşünün sizi canına can yapmış her kimse sakın yanınızdan yörenizden ayırmayın eninde sonunda hayat size onları döndürür dolaştırır getirir , sonra siz bile anlamazsınız ne nasıl olmuş neden olmuş kim nasıl karışmış , boşverin kötüleri , Allah hep sizinle olsun kalbinizle yüreğinizle vicdanınızla hareket edin , bana inanın SİZ kazanacaksınız ..

Sağlıcakla ..