Sandıklar açıldı, oy sayımları sürüyor Sandıklar açıldı, oy sayımları sürüyor

Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı'nın da içinde bulunduğu Falcon 9 roketi ABD yerel saatiyle 16.49'da (TSİ 00.49) NASA'nın Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'nden başarıyla fırlatıldı. Mürettebatı taşıyan aracın 1,5 gün sürecek yolculuğu sonunda, 19 Ocak saat 13:15'te Uluslararası Uzay İstasyonu'na kenetlenmesi bekleniyor.


Gezeravcı'nın da yer aldığı Axiom Mission 3 (Ax-3) mürettebatını taşıyan kapsül, ABD'nin Florida eyaletinde bulunan Kennedy Uzay Merkezi'nden Uluslararası Uzay İstasyonu'na doğru yola çıktı.

alper3
 

Yolculuk 1,5 gün sürecek, 7 astronot karşılayacak


Mürettebatı taşıyan aracın 1,5 gün sürecek yolculuk sonunda, tüm şartlar el verdiği takdirde Dragon kapsülü bugün öğlen saatlerinde Uluslararası Uzay İstasyonu'na kenetlenecek. Ekibi, uzay istasyonundaki 7 astronot karşılayacak.


13 bilimsel deney yapılacak


Fırlatmanın ilk anından itibaren bilimsel deneylerin başladığı uzay yolculuğu kapsamında Alper Gezeravcı bu süreç zarfında 13 bilimsel deneye imza atacak. Uzay istasyonunda 14 gün geçirecek astronotlar, uzay uçuşunun insan sağlığı ve hastalıkları üzerindeki etkilerinden, yeni nesil alaşımlara kadar çok sayıda deney gerçekleştirecek.

alper2
 

Kapsül inişini ABD’ye yapacak


Yapılan çalışmalar TÜBİTAK Uzay, Axiom Space ve NASA ile koordineli şekilde yürütülecek. Alper Gezeravcı, zaman zaman uzay üssünden dünyaya seslenerek, uzaydaki deneyimlerini anlatacak. Görevin tamamlanmasının ardından astronotlar Dragon kapsülü ile istasyondan ayrılarak, atmosfere girerek paraşütlerini açıp Orlando açıklarında okyanusa inecek.

alper1
 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın verdiği Türk bayrağı yanında götürdü


Türkiye'nin ilk astronotu olan Alper Gezeravcı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kendisine verdiği Türk bayrağını da yanında götürdü.

Editör: Haber Merkezi